20 maja 2016

URE przedstawiło raport ze swojej działalności w 2015 r.

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił Ministrowi Energii sprawozdanie z działalności w roku 2015. W opinii Urzędu jednym z najważniejszych zrealizowanych projektów było zakończenie prac nad tzw. regulacją jakościową działania Operatorów Systemów Dystrybucyjnych energii elektrycznej.

Jak wynika ze sprawozdania, „celem wprowadzenia takiego modelu regulacji jest przede wszystkim poprawa jakości świadczonych odbiorcom usług dystrybucji m.in. poprzez poprawę jakości i niezawodności dostarczania energii, poprawę jakości obsługi odbiorców oraz zapewnienie optymalnego poziomu efektywności realizowanych inwestycji”. W regulacji wprowadzono wskaźniki, które będą monitorowane i do 2020 roku powinny być poprawione o 50%. Jako przykład podano średni czas przerw w dostawach prądu (tzw. SAIDI), który wynosi 272 minuty rocznie. Celem regulacji jest skrócenie go do 136 minut w 2020 r.

W odniesieniu do Operatorów Systemów Dystrybucyjnych autor raportu stwierdza, iż w 2015 r., podobnie jak w latach poprzednich, na rynku energii elektrycznej funkcjonowało pięciu dużych OSD (OSDp), których sieci są bezpośrednio przyłączone do sieci przesyłowej i którzy mają obowiązek oddzielenia działalności dystrybucyjnej prowadzonej przez operatora systemu od innych rodzajów działalności niezwiązanych z dystrybucją energii elektrycznej. Ponadto, w 2015 r. działały 164 przedsiębiorstwa wyznaczone OSD (tzw. OSDn) funkcjonujące w ramach przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo, które nie mają obowiązku unbundlingu. W opinii URE kluczowe znaczenie dla realizacji funkcji OSD ma niezależność operatora, który zapewnia równy dostęp do sieci wszystkim uczestnikom rynku. Gwarancją zapewnienia niezależności OSD, poza dokonanym rozdziałem działalności, mają być opracowane przez operatorów programy, w których określone zostały przedsięwzięcia, jakie operatorzy zobowiązani są podjąć w celu zapewnienia niedyskryminacyjnego traktowania użytkowników systemu (Programy Zgodności).

W 2015 r. na terenie poszczególnych OSD działało od 88 do 117 sprzedawców energii elektrycznej. Jednocześnie średnia roczna liczba zawartych w 2015 r. GUD z nowymi sprzedawcami, która wyniosła ok. 11 umów, spadła poniżej poziomu z zeszłego roku (średnio po ok. 20 GUD). Jak wskazuje URE, mniejsza niż w latach poprzednich dynamika wzrostu liczby zawartych GUD może wynikać ze wzrastającego z roku na rok stopnia dojrzałości rynku obrotu energią elektryczną w Polsce.

Sprawozdanie przytacza także wiele liczb podsumowujących rynek elektroenergetyczny. W 2015 r. krajowe zużycie energii elektrycznej brutto wyniosło 161 438 GWh i zwiększyło się o 1,7% w porównaniu z 2014 r. Poziom krajowego zużycia energii elektrycznej był ponad dwukrotnie niższy niż tempo wzrostu PKB w 2015 r. Jednocześnie wolumen krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2015 r. ukształtował się na poziomie 161 772 GWh i był wyższy od wolumenu za poprzedni rok o 5 205 GWh (tj. o 3,3%).