29 stycznia 2019

Działania PTPiREE w obszarze regulacji prawnych w grudniu ubiegłego roku

12 grudnia ubiegłego roku Prezydent RP podpisał ustawę z 9 listopada ub.r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wynikała z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przyjmowanych w Unii Europejskiej Kodeksów Sieci i Wytycznych, stanowiących środki mające na celu budowę wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej. Objęła uregulowania instytucji sprzedaży rezerwowej. Nowelą wprowadzono także istotną z punktu widzenia operatorów systemów elektroenergetycznych zmianę w ustawie o gospodarce nieruchomościami – nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o udostępnieniu nieruchomości (oznaczające uproszczenie procedury dostępu do infrastruktury energetycznej znajdującej się na terenie nieruchomości niebędących własnością przedsiębiorstwa energetycznego) na potrzeby prac.

W połowie roku 2018 resort energii zaprezentował projekt nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Miałoby ono zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki z 28 marca 2013 roku.

PTPiREE uczestniczy w roboczych uzgodnieniach i wypracowaniu optymalnych zapisów rozporządzenia.
19 grudnia 2018 roku przedstawiciele Towarzystwa wzięli udział w spotkaniu Zespołu roboczego ds. BHP przy Zespole Trójstronnym ds. Branży Energetycznej. Było ono poświęcone projektowi  rozporządzenia w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.  Prace są kontynuowane.

W grudniu 2018 roku w parlamencie przeprowadzono prace nad rządowym projektem ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Uchwalono ją 14 grudnia, a 7 stycznia podpisał Prezydent RP.

PTPiREE uczestniczyło w konsultacjach publicznych projektu w kwietniu 2018 roku, wnosząc uwagi dotyczące przede wszystkim naliczania i poboru opłaty kogeneracyjnej.

Uchwalone zapisy dotyczą określenia zasad udzielania wsparcia dla energii elektrycznej wytwarzanej w wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach kogeneracji oraz wydawania gwarancji pochodzenia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Ponadto, jak zakłada jeden z artykułów, od dnia wejścia w życie tej ustawy stawka opłaty kogeneracyjnej wynosi 1,58 zł za 1 MWh i obowiązuje do końca 2019 roku.

Tuż przed świętami do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jak wskazano w uzasadnieniu, ustawa wprowadza rozwiązania nadzwyczajne, które mają na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej przed skokowym wzrostem kosztów zaopatrzenia w energię elektryczną w 2019 roku (powodowanym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 oraz paliw). Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw 31 grudnia 2018 roku. Jej zapisy obowiązują od 1 stycznia 2019 roku.

Na etapie prac sejmowych PTPiREE zgłaszało w trybie roboczym propozycje modyfikacji zapisów zaproponowanych przez Ministerstwo Energii w autopoprawkach. Zwłaszcza doprecyzowania rozwiązań dotyczących sposobu obliczania stawek i kwot, o jakie przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej mogą wnioskować do Zarządcy Rozliczeń S.A. na pokrycie różnicy między ceną wskazaną w taryfie lub cenniku energii elektrycznej.

Główne zamiany wprowadzone ustawą to:
- w ustawie o podatku akcyzowym - zmniejszająca poziom podatku dotyczącego energii elektrycznej z 20 do 5 zł/MWh,
- w ustawie o pokrywaniu kosztów powstałych w związku z rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej,
- obniżona o 95 proc. opłata przejściowa, płacona przez odbiorców końcowych. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne zostają zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 roku.

 Ceny energii w 2019 roku są ustalane na poziomie taryf i cenników obowiązujących 30 czerwca 2018 roku. Umowy na dostawy w 2019 roku, jeśli zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 roku będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 roku, z mocą od 1 stycznia 2019 roku.

W ramach PTPiREE analizowane są przepisy ustawy w odniesieniu do działalności i kształtu taryf OSD i OSP.

Na początku grudnia ubiegłego roku skierowano do konsultacji publicznych przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji projekt ustawy o zmianie ustawy o wpieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. megaustawy). Do udziału w nich zaproszono także PTPiREE.

Po analizach w ramach zespołów i rad PTPiREE wypracowano stanowisko branży przekazane 28 grudnia do Ministerstwa Cyfryzacji.

Zdaniem PTPiREE, zmiany zaproponowane w projekcie dotyczące możliwości podwieszania linii telekomunikacyjnych na słupach linii elektroenergetycznych należy ocenić negatywnie, bowiem wpływają one na obniżenie bezpieczeństwa pracy tych linii, co wprost prowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Należy więc ograniczyć do minimum możliwości ingerencji innych podmiotów w działalność OSD, tak aby zachować pełną zgodność z zasadami niezależności OSD określonymi w ustawie Prawo energetyczne oraz w tzw. programie zgodności.

Odniesiono się również szczegółowo do poszczególnych zapisów projektu, proponując konkretne poprawki przepisów.