18 grudnia 2019

Enea Operator zrealizuje projekt budowy inteligentnej sieci w Zachodniopomorskiem

Enea Operator podpisała umowę z Ministerstwem Aktywów Państwowych o dofinansowanie ze środków unijnych projektu budowy elektroenergetycznej sieci inteligentnej na terenie miasta Szczecina, powiatu gryfińskiego i miasta Świnoujście. Modernizacja i przebudowa linii oraz stacji średniego i niskiego napięcia zakłada również nasycenie sieci automatyką. Pozwoli to ulepszyć efektywność zdalnego zarządzania siecią i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

Całkowita wartość projektu „Budowa elektroenergetycznej sieci inteligentnej na terenie miasta Szczecina, powiatu gryfińskiego i miasta Świnoujście poprzez modernizację i przebudowę linii i stacji SN i nn, automatyzację linii i stacji w wyniku zastosowania zdalnego sterowania i elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, w tym wskaźników prądów zwarciowych” to ok. 38,8 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosi blisko 21,2 mln zł.

Ponadto projekt zakłada wdrożenie szeregu funkcjonalności sieci inteligentnej dla sieci dystrybucyjnej Enei Operator. Spółka będzie mogła m.in. w pełni monitorować obciążenia sieci w czasie rzeczywistym wraz z ich wizualizacją czy dynamicznie rekonfigurować sieci dla zoptymalizowania jej działania. Inteligentna sieć pozwoli również na automatyczną identyfikację błędów, wraz z uruchomieniem systemu naprawczego. Wszystkie inwestycje mają zostać zakończone do końca 2021 roku.

https://media.enea.pl/pr/477163/enea-operator-zrealizuje-projekt-budowy-inteligentnej-sieci-w-zachodniopomorskiem