24 listopada 2020

Enea Operator rozpoczyna program modernizacji sieci „Poznań 2030”.

Zwiększenie bezpieczeństwa i pewności dostaw energii elektrycznej oraz możliwości przyłączania nowych odbiorców – to podstawowe założenia programu Enei Operator dotyczącego modernizacji sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia „Poznań 2030”. Szereg inwestycji ma przygotować stolicę Wielkopolski na rozwój instalacji prosumenckich i wzrost zapotrzebowania na moc  wynikający z rozwoju gospodarki oraz elektromobilności.

Przygotowany i realizowany przez Eneę Operator program zakłada modernizację łącznie ok. 150 km sieci energetycznych średniego i niskiego napięcia w mocno zurbanizowanym terenie Poznania oraz w gminach bezpośrednio graniczących z miastem. Gęsta zabudowa oraz konieczność uwzględnienia kolizji z infrastrukturą innych mediów, jest dużym wyzwaniem w planowaniu i wykonaniu poszczególnych przedsięwzięć. Czas realizacji całego programu, w znacznym stopniu wynika z chęci minimalizowania uciążliwości dla mieszkańców. Wymienione zostaną głównie elementy podziemnej infrastruktury, które ze względu na wiek i starszą technologię mogą być zawodne i wpływać na dostawy energii do odbiorców. Aby zapewnić nieprzerwane dostawy energii potrzebna jest nowoczesna i niezawodna sieć energetyczna.

Spółka przygotowała kompleksowy program modernizacji infrastruktury energetycznej w Poznaniu – „Poznań 2030”, który ma ograniczyć liczbę oraz czas planowanych i awaryjnych wyłączeń. Program inwestycyjny przełoży się na komfort odbiorców i zapewni wysoką jakość usług.

Realizacja programu modernizacji sieci średniego i niskiego napięcia „Poznań 2030” przyczyni się do minimalizacji przerw w dostawach energii wynikających z  awarii spowodowanych np. przeciążeniem lub wyeksploatowaniem urządzeń energetycznych. Zabezpieczy także potrzeby związane z rozwojem energetyki prosumenckiej. Program przewiduje również automatyzację części infrastruktury, co umożliwi zdalną bądź wręcz automatyczną rekonfigurację sieci, a tym samym w przypadku awarii szybsze przywracanie dostaw energii.

Prowadzone przez spółkę prace, w niektórych przypadkach, mogą powodować  konieczność czasowego wstrzymania dostaw energii elektrycznej, czyli tzw. planowane wyłączenia. Tam, gdzie są odpowiednie możliwości techniczne, Enea Operator będzie prowadziła prace z wykorzystaniem najnowszych technik bezwyłączeniowych (tzw. prac pod napięciem), a także z użyciem agregatów prądotwórczych. Dzięki tym działaniom do niezbędnego minimum ograniczona zostanie liczba odbiorców, którzy mogą odczuć prace modernizacyjne.

Informacje o planowanych wyłączeniach znajdują się na stronie internetowej Enei Operator pod adresem: www.wylaczenia-eneaoperator.pl. Wygodniej jednak skorzystać z bezpłatnego newslettera o planowanych przerwach, który dostarczany jest w postaci maila – informacje przekazywane są z pięciodniowym wyprzedzeniem. Natomiast użytkowników smartfonów  spółka zachęca do pobrania  darmowej aplikacji o nazwie „Wyłączenia”, która dostępna jest GooglePlay (urządzenia z Android) oraz w AppStore (urządzenia z iOS). Informacji o aktualnych planowanych przerwach nożna odsłuchać również pod numerem bezpłatnej infolinii 991.

Enea Operator przewiduje, że kompleksowa modernizacja sieci energetycznych w Poznaniu zostanie zakończona w 2030 roku. Pierwsze prace w ramach programu „Poznań 2030” są już realizowane w okolicach ulic Krańcowej i Gnieźnieńskiej, kolejny etap prac zaplanowano początek grudnia na Chwaliszewie i Ostrowie Tumskim.

https://media.enea.pl/pr/600814/enea-operator-rozpoczyna-program-modernizacji-sieci-poznan-2030