4 grudnia 2020

PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów realizuje pilotażowy projekt badawczo-rozwojowy usprawniający zarządzanie ruchem w sieci

„System autonomicznej redukcji skutków awarii w głębi sieci energetycznej” (SARSA) to innowacyjny projekt usprawniający struktury zarządzania ruchem w sieci, dzięki któremu zmniejszy się liczba i czas trwania przerw w dostawie energii elektrycznej do odbiorców.

Celem projektu SARSA jest ograniczenie skutków awarii napowietrznej sieci dystrybucyjnej średniego napięcia (SN) poprzez szybszą i bardziej precyzyjną ich lokalizację. Zainstalowanie innowacyjnych urządzeń w sieci SN, umożliwiających nieprzerwaną i niezawodną łączność między poszczególnymi punktami sieci a centralą operatora systemu dystrybucyjnego, pozwoli służbom technicznym na szybszą reakcję na niepożądane zjawiska w sieci elektroenergetycznej. Efektem będzie zmniejszenie liczby i czasu trwania przerw w dostawie energii elektrycznej do odbiorców oraz szybka i skuteczna izolacja miejsca zwarcia. Przewiduje się, że wdrożenie systemu pozwoli na izolację uszkodzonego odcinka w czasie nie większym niż 21 sekund.

SARSA jest innowacyjnym w skali kraju projektem badawczo-rozwojowym - PGE Dystrybucja jako pierwsza testuje takie rozwiązanie. Realizacja zadania dofinasowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Budżet projektu, realizowanego przez konsorcjum trzech firm: PGE Dystrybucja S.A. (Lider), Apator Elkomtech S.A. i MindMade sp. z o.o., wynosi ponad 8,5 mln zł, a łączna wysokość dofinansowania to ponad 4 mln zł.

Zakończenie wdrożenia projektu przewidywane jest na marzec 2022 roku.

https://pgedystrybucja.pl/o-spolce/aktualnosci/pge-dystrybucja-oddzial-rzeszow-realizuje-pilotazowy-projekt-badawczo-rozwojowy-usprawniajacy-zarzadzanie-ruchem-w-sieci